יצירת קשר
חיפוש באתר

אנטיביוטיקה - תרופות אנטיביוטיות לילדים

תאריך: 27/10/2014 13:20   מחבר: מערכת האתר

אנטיביוטיקה הינה שם כולל למשפחת תרכובות אורגניות, המיועדות למלחמה בחיידקים, בדרך של עצירת התפתחותם או המתתם. העמידות שמפתחים חיידקים לסוגי אנטיביוטיקה שונים והתפתחות זני חיידקים נוספים לאורך השנים, הופכים את שוק התרופות האנטיביוטיות לדינאמי ומשתכלל.

כיום מציע תחום זה מגוון רחב של תכשירים אנטיביוטיים טבעיים לצד סינתטיים.

ככלל, אנטיביוטיקה מתאימה לשימוש כבר מגיל הילדות אולם, טיפול באמצעותה למטרת ריפוי מחלות ילדים הינו סוגיה שנויה במחלוקת בעולם הרפואה.

סוגי אנטיביוטיקה המתאימים כטיפול תרופתי לילדים

מיון התכשירים האנטיביוטיים הינו על פי סוג החיידקים עבורן הן מיועדות, השפעת האנטיביוטיקה על החיידק, מקורה, אופן פעולתה ועוצמתה. על הקטגוריות העיקריות נמנות:  

מספר תרופות אינן מומלצות לשימוש בקרב ילדים, עקב תופעות הלוואי, הכרוכות בנטילתן בגיל צעיר, ובהן: ציפרוקסין וטריביד, מחשש לשיבוש תהליכי הגדילה. אנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין או מינוצין אינה ניתנת לילדים בני פחות משמונה, מחשש להתפתחות בעיות דנטאליות עקב השימוש בתרופה.

תרופות אנטיביוטיות לילדים - מתי חייבים לעשות בהן שימוש?

מתן אנטיביוטיקה לילדים מיועד לטיפול במחלות המתפתחות על רקע חיידקי. לדוגמא: דלקות גרון, דלקת אוזניים, דלקת ריאות וכד', שהגורם המחולל אותן הינו חיידק.

לקריאה נוספת: אוטידין - טיפות אוזניים לילדים

לצורך קבלת החלטה על מתן אנטיביוטיקה וקביעת סוגה נדרש ביצוע תרבית מהמקום הרלוונטי - משטח גרון, בדיקת דם או בדיקת שתן, לצורך התחקות אחר הגורם מחולל המחלה או הזיהום, ויראלי או חיידקי ועמידה על סוגו.

לעיתים מוחלט על  טיפול מסוים בהתאם לסוג האנטיביוטיקה, שהוכחה כיעילה נגד החיידקים השכיחים בנסיבות דומות. לפי תוצאות התרבית מחליט הרופא האם להמשיך באותו סוג אנטיביוטיקה או להחליפו.

יתרונות וחסרונות - טיפול אנטיביוטי לילדים

היתרון העיקרי, שמציע השימוש באנטיביוטיקה, הינו מיגור המחלה במהירות והליך הבראה קצר.

אולם, במקרים רבים עולים חסרונותיה של האנטיביוטיקה על יתרונותיה: ראשית, אנטיביוטיקה מתאימה לטיפול בדלקות וזיהומים, הנגרמים על ידי חיידקים. בפועל, מרבית הדלקות ומחלות החום בילדים מתפתחות על רקע ויראלי וחולפות מעצמן ללא צורך בטיפול תרופתי.

קיראו: הצטננות אצל ילדים

בנסיבות הופעת חום, נזלת ושיעול עקב נגיף אין תועלת במתן אנטיביוטיקה. שימוש בתכשיר אנטיביוטי במקרה זה הינו מיותר ועשוי אף להזיק, באשר היחשפות הגוף לאנטיביוטיקה מובילה לפיתוח עמידות נגד זני חיידקים מסוימים וחוסר יכולת לטפל בהם, שעה שהדבר אכן נדרש.

העמידות לאנטיביוטיקה מהווה החיסרון העיקרי בשימוש בה. כפועל יוצא, טיפול שהוכח כיעיל בעבר הופך לחסר אפקטיביות ויש לפנות לסוגי אנטיביוטיקה אחרים, לעיתים יקרים יותר ואשר לא מסייעים בכל המקרים. במקביל, חל תהליך מתמיד של השתנות והתפתחות סוגי החיידקים, אשר מצריך פיתוח סוגי אנטיביוטיקה חדשים.

לפיכך, במתן אנטיביוטיקה לילדים (ובכלל) יש להעדיף סוג צר טווח וממוקד, שהחיידק הספציפי רגיש כלפיו, בכדי לא לקטול אגב הטיפול קשת רחבה של חיידקים טובים וחיוניים לגוף.

אין לשכוח: השימוש באנטיביוטיקה לסוגיה השונים הנו בהמלצה מפורשת וכתובה מאת רופא ילדים בלבד!

לקריאה נוספת: אקמולי לילדים של חברת טבע