יצירת קשר
חיפוש באתר

אלרגיה לחלב פרה אצל ילדים

תאריך: 22/03/2015 13:37   מחבר: רופא ילדים

חלב פרה אינו המזון המושלם לבני אדם, צריכת חלב פרה העשיר בחלבונים אלרגניים עלולה לעורר תופעות לוואי שונות. תופעות האחראיות לטווח רחב של סימפטומים ומקורם ברגישות לחלב כשיש קושי לפרק לקטוז או בשל התעוררות אלרגיה לרכיבים בחלב וכן מתגובות אימונולוגיות נוספות.

אלרגיה לחלב פרה הינה אחת האלרגיות הראשונות המתעוררות בקרב ילדים ותינוקות, ככל הנראה בשל חשיפה מוקדמת יותר לחלב אם. התינוקות בעלי סבילות גבוהה לחלב עד גילאי 3 ולכן נראה מגיל זה עלייה בתופעות של אלרגיה הטיפוסית לחלב.

כיצד האלרגיה באה לידי ביטוי?

מזה אלרגיה? תגובה של מערכת החיסון שלנו לגורם כלשהו המתפרש בעיניה כמזיק. במקרה של אלרגיה לחלב פרה בקרב ילדים, נוגדנים "ננעלים" על חלבון אחד או יותר המצויים בחלב. התגובה האלרגית הינה שונה מילד לילד ומתחילה מתגובה קלה ועד הלם אנפילקטי המסכן חיים.

קיראו בהרחבה: אלרגיות למזון בקרב ילדים

האלרגיה לחלב פרה מופיעה בקרב 2-3% מהתינוקות וחולפת ספונטנית בכמחצית מהלוקים בה. לעיתים נדירות מתעוררת בתינוק אלרגיה לחלב אם והסיבה לכך הינה בריכוזי החלבונים האלרגניים הנמוכים משמעותית בחלב זה ביחס לחלב פרה.

אלרגיה לחלב פרה יכולה להופיע במגוון דרכים:
 

לחצו כאן ולמדו על: הספימטומים הנפוצים במחלות ילדים

קצת על אימונוגלובולין E  ומערכת החיסון – הנוגדן אימונוגלובולין E  או ,IgE אחראי לתגובות חיסוניות רבות וכן למירב התגובות האלרגיות העוצמתיות יותר. בחלב ישנם מספר חלבונים אלרגניים העלולים לעורר את IgE לפעילות חיסונית.

חלבוני ה – IgE מעוררים תאים הקשורים למערכת החיסון (כמו תאי דם לבנים) להפריש רעלים המיועדים לפגוע באלרגן ועל הדרך פוגעים ברקמות מסביב.

רגישות לחלב

קיימת תופעה נפוצה של רגישות לחלב המכונה "אי סבילות ללקטוז", התסמונת  דומה למדי לאלרגיה לחלב פרה, גם בקרב תינוקות וילדים. חוסר יכולת של הגוף לפרק את סוכר הלקטוז הנמצא בחלב נובעת בשל חסר ב"זרז" המכונה "לקטאז", תופעה הנפוצה בקרב כ-70% מהאוכלוסייה ברמה כזאת או אחרת.

הסימפטומים הינם: נפיחות בטן, גזים, שלשול וכאבי בטן. הפתרון הינו צריכה מדודה של מזונות המכילים לקטוז, שילובם במזונות נוספים וכן שימוש בתוספי לקטאז.

אולי זה קלקול קיבה? לחצי כאן למידע מלא

כיצד ניתן לאבחן אלרגיה לחלב?

האלרגיה קלה יחסית לזיהוי סימפטומטית, כאשר מקורה מ- IgE ולכן התגובה האלרגית הינה מידית. לעומת זאת באלרגיה שמקורה אינו מנוגדן IgE טווח הסימפטומים הינו רחב וזמן התגובה משתנה.

אבחון מדויק לאלרגיה נעשה על ידי רופא אימונולוג המומחה בתחום מערכת החיסון. קיימות מספר שיטות עיקריות לזיהוי אלרגיה בילדים לחלב פרה:

כיצד יש לנהוג במקרה בו מתגלה אלרגיה לחלב אצל ילדיך?

פיתרון - הימנעות.. פשוט מפסיקים לצרוך חלב ומוצריו.

ביקורת - בכל שנה יש לבחון מחדש את רגישות הילד לחלב וכמובן בסביבה מבוקרת. ניסיונות "עשה זאת בעצמך" הינה מסוכנים ועלולים להוביל לתוצאה לא צפויה.

תחליפי חלב - פורמולות לתינוקות, תחליפי חלב כמו חלב סויה או חלב דגנים וכו' הינם אלטרנטיבה טובה עבור תינוק או ילד האלרגי לחלב.

בשונה ממה שלמדנו כל חיינו החלב אינו המזון הכי איכותי לבני אדם ואין זה מפתיע, איננו עגלים וחלב פרה לא נועד במקור לבני אדם. צריכת חלב מועילה לבריאות בדרכים רבות אך לא בלי מחיר, לאלה הסובלים מרגישויות לחלב פרה על כמה וכמה. חלב אינו הכרחי לתזונתנו ויש מגוון רחב של מזונות אלטרנטיביים המחליפים אותו.

לקריאה נוספת: כיצד להחליט על תפריט מאוזן לילד צימחוני?