יצירת קשר
חיפוש באתר

אוטריוין לילדים - תרסיס אף

תאריך: 03/11/2014 11:23   מחבר: מערכת האתר

אוטריוין הוא תרסיס מבית נובארטיס (Novartis) שנועד להקלה על גודש באף ובלוע, באמצעות כיווץ כלי הדם.

כתוצאה מכיווץ כלי הדם מופחתת הפרשת הנזלת, כמו גם דימום אפשרי. השפעת התרסיס מהירה, ונמשכת עד עשר שעות.

שמו הגנרי של המוצר אוטריוין הוא קסילומטזולין (Xylometazoline), המשווק גם בצורת טיפות וג'ל לאף, בריכוזים של 0.1%-0.5%.

ישנם מוצרים מקבילים של חברות אחרות: אף-קאר וקסילוויט של חברת ויטמד, כמו גם קסילו-פוס של חברת קיוומה. אין משמעות לגורם הגודש באף, כלומר בין אם הוא נובע מהצטננות, סינוסיטיס, או אלרגיות, מכיוון שפעולתו של אוטריוין יוצרת הקלה בכל מקרה.

עם זאת, השימוש הנפוץ ביותר בטיפות אוטריוין הוא כחלק ממערך ההקלה על תופעות מחלת ההצטננות.  

הצטננות

הצטננות היא מה שאנו קוראים לסימפטומים שונים הקשורים למחלות הנגרמות עקב זיהום של דרכי הנשימה העליונות (חלל האף, הגרון והאוזניים). המחלות האלו גורמות לדלקת בקרומים הריריים שמצפים את חלל דרכי הנשימה.

התסמינים שמופיעים הם לעתים קרובות כאבים מקומיים, הפרשה מוגברת של נזלת, עיטושים, הרגשה כללית רעה ולעתים גם עליה בחום הגוף. המחלה נמשכת בדרך כלל יומיים- שלושה.

הצטננות היא מחלה מדבקת מאוד, הנגרמת על ידי זנים שונים של וירוסים (נגיפים). זוהי מחלת ילדים נפוצה מאוד, ניתן להידבק בה תוך מספר שעות ואין יכולת למנוע את ההדבקה.

מסיבה זו, כשהילד או הפעוט נמצאים בגן או בבית הספר הסבירות שידבקו במחלה היא גבוהה בהרבה, ואכן ילדים לעתים לוקים בהצטננות מספר פעמים בשנה אחת.

מומלץ לקרוא: סימפטומים נפוצים של מחלות ילדים

אוטריוין - הוראות שימוש

יש לקנח את האף בעדינות. יש לרסס את התרופה לתוך האף כשהראש זקוף לכל נחיר, כאשר בו זמנית סותמים את הנחיר השני.

יש ללחוץ על הבקבוק בלחיצות קצרות וחזקות, תוך כדי שאיפת התרסיס. מספר הלחיצות יהיה בהתאם למינון המומלץ. יש להמתין שלוש עד חמש דקות ובמידת הצורך לחזור על הפעולה (אך לא מעבר לכך).

לאחר השימוש יש לשטוף את פיית התרסיס במים חמים (מבלי שיכנסו מים אל תוך הבקבוק), לנגב במפית נקייה ולסגור היטב. לאחר מכן לשמור את התרופה במקום קריר ומחוץ להישג ידם של ילדים.

מינון מומלץ ותופעות לוואי

עבור המינון המומלץ יש לעיין בעלון לצרכן, אם לא ניתנו הוראות אחרות מרופא הילדים. עבור ילדים בין גיל שנתיים ל-12 שנים, ממליץ העלון לצרכן ממליץ על 2-3 טיפות או ריסוס אחד לכל נחיר, כל שמונה עד עשר שעות.

אין להשתמש בתרופה זו בילדים מתחת לגיל שנתיים ללא התייעצות עם רופא, וכן אין להשתמש בה לאורך יותר משלושה ימים רצופים מבלי להיוועץ ברופא.

אין לחרוג מעבר למינון המומלץ, משום ששימוש ממושך או מוגזם באוטריוין עלול לגרום לכך שכלי הדם באף יתכווצו יתר על המידה, וכתוצאה מכך עלול להיגרם נזק למבנה של רירית האף.

כמו בכל חומר פעיל תרופתי, יש להתייעץ עם הרופא במידה והתחושה היא כי יש צורך בשימוש נוסף שהוא מעבר לכמות המוסכמת.

לאחר נטילת התרופה עלולות להתעורר תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת, כגון: גודש חוזר, הפרעות בראיה או כאבי ראש, פעימות לב מהירות או חזקות, הפרעות בשינה, עצבנות, חרדה או רעד.

אם מופיע אחד מהסימנים האלה יש להפסיק את השימוש בתרופה באופן מיידי ולפנות לרופא הילדים.

מתי אין להשתמש בתרופה

בביקור אצל רופא הילדים תישאלו האם ידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה. אם זהו שימושכם הראשון בתרופה, ישאל הרופא אם ידועה רגישות לתכשירים אחרים המסייעים להקלה על גודש באף. במידה ולא נמצאה רגישות, השימוש בתרופה הוא בטוח.

גורם סיכון נוסף הוא שימוש בתרופות אחרות במקביל ויש לדווח על שימוש בהן על מנת למנוע סיבוכים או אי-יעילות התרופה הנובעים מנטילת תרופות מקבילות.

אנחנו באתר רופא ילדים - האתר השלם לרפואת ילדים בישראל שמחים להמשיך ולספק לכם מידע על התרופות הקיימות בשוק, ועל רופאי הילדים שיכולים לעזור לילדיכם להחלים.

לקריאה נוספת: אטופיק דרמטיטיס או אקזמה בילדים ותינוקות

תרופות לטיפול בילדים
אקמולי של טבע לילדים
הורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים ותינוקות
סוגי אנטיביוטיקה לילדים
סוגים המתאימים במיוחד לטיפול בילד שלך
נורופן לילדים
סירופ להקלת חום ושיכוך כאבים ללא צבעי מאכל
מוקסיפן - אנטיביוטיקה לילדים
תרופה אנטיביוטית לטיפול בדלקות גרון ואוזניים
טיפות אוטידין לילדים
טיפות לשיכוך כאבי אוזניים בילדים