יצירת קשר
חיפוש באתר

אוטיזם אצל ילדים - סממנים, אבחון וטיפול

תאריך: 05/11/2014 15:56   מחבר: מערכת האתר

אוטיזם הוא תסמונת המוגדרת כרצף עליו נמצאות הפרעות נוירו-התפתחותיות שונות, המאופיינות בעיקר על ידי ליקויים חברתיים, קשיי תקשורת ודפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים.

צורות קלות יותר של ההפרעה הן תסמונת אספרגר, תסמונת רט הנדירה והפרעות אחרות על הרצף של התפתחות ילדים. למרות שהפרעות אוטיסטיות שונות אחת מהשנייה בחומרתן ובמאפייניהן, הן מתרחשות בכל המוצאים האתניים והסוציו-אקונומיים.

מומחים מעריכים כי לכל שלושה עד ששה ילדים מתוך אלף תהיה הפרעה אוטיסטית מסוג כלשהו והיא נפוצה יותר בקרב זכרים (פי ארבע) מאשר בנקבות.

מה הסימנים המשותפים לאוטיזם?

הסממן המרכזי הוא ליקוי באינטראקציות חברתיות. לכן מטפליו של הילד הם בדרך כלל הראשונים לגלות זאת. תינוקות שלוקים באוטיזם יפגינו חוסר עניין באחר או להבדיל התמקדות אינטנסיבית באחד על חשבון האחרים. לעיתים ההתפתחות מתחילה באופן תקין ואז ישנה נסיגה והילד מתחיל להיות אדיש לנסיונות חברתיים.

לעיתים ישנה המנעות מקשר עין או תגובתיות לשם. ישנו קושי בהבנה מה אחרים חושבים או מרגישים משום שהם לא מסוגלים להבין רמזים חברתיים, כגון טון הקול או הבעות הפנים.

אוטיסטים מאופיינים בחוסר אמפתיה ואינם יודעים כיצד לשחק עם ילדים אחרים. לפעמים יפגינו טקסיות חזרתית של תנועות נדנוד או הטחה של הראש בקיר. הם נוטים לדבר מאוחר יותר מילדים רגילים או לקרוא לעצמם בשמם במקום להגיד "אני" או "שלי".

ילדים על הרצף גם נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח פיגור שכלי, התקפים אפילפטיים, תסמונת טורט, לקויות למידה או הפרעות קשב והיפראקטיביות.

קיראו גם על: הפרעות אישיות אצל ילדים ומתבגרים

כיצד מאבחנים אוטיזם?

ישנם כמה סממנים מוקדמים לתסמונת:

מאוחר יותר עולה קושי ביצירת קשרים עם חברים, יכולת מופחתת לקיים שיחה עם האחר, העדר דמיון או משחק חברתי, תחומי עניין מוגבלים או לא נורמטיביים, עיסוק מוגבר בחפצים או אובייקטים מסוימים, הצמדות נוקשה לשגרה או טקסים.

כך או כך האבחון נערך על ידי אנשי מקצוע מתחומים שונים, ביניהם פסיכיאטר, פסיכולוג ילדים, קלינאי תקשורת ועוד.

אוטיזם - גורמים ודרכי טיפול

אין דעה חד משמעית על הגורמים לאוטיזם. נמצאו כמה גנים שאחראים לאוטיזם, כמו גם ליקויים מוחיים שנוצרים כנראה ברחם במערכת הגומלין שבין התורשה לסביבה התוך רחמית.

עבור ילדים רבים, הסימפטומים משתפרים עם הגיל והטיפול הנכון, אך אין פתרון חד משמעי לאוטיזם. הטיפולים הם התנהגותיים וחינוכיים, כאשר ניתנות תרופות במקרה הצורך ולעיתים ישנם טיפולים אלטרנטיביים שמוצעים, אותם ההורים צריכים לבדוק בקפידה לפני שהם רושמים אליהם את ילדיהם.

לקריאה נוספת: טיפול במים - הידרותרפיה עבור תינוקות וילדים

עבור ילדים עם תסמונת אספרגר, הצורה הקלה של האוטיזם המאופיינת באינטליגנציה תקינה והתפתחות שפה תקינה, כדאי לשקול טיפול התנהגותי.

צורה כזו של טיפול תלמד אותם קודים חברתיים כגון ניהול שיחה, התנהגויות מקובלות בציבור ואחרים, אשר עשויים לשפר משמעותית את התנהלותם בחברה.

למידע נוסף על תסמונות, מחלות וכל הקשור להתפתחות של ילדכם, גלשו באתר רופא ילדים.