יצירת קשר
חיפוש באתר

על אבחון דידקטי לילדים

תאריך: 23/11/2014 16:10   מחבר: רופא ילדים

אבחון דידקטי מיועד עבור ילדים החווים בעיות התפתחותיות הבאות לידי ביטוי בקשיים בזמן הלמידה, קשיים תפקודיים ואף קשיים רגשיים. באמצעות אבחון דידקטי לילדים ניתן לאבחן קשיים בתחומים שונים כמו מתמטיקה, תפיסה חזותית, קריאה ועוד.

אבחון דידקטי מסייע לזהות לקויות למידה כמו דיסלקציה או דיסקלקוליה ופותח את האפשרות של מתן תמיכה מתאימה לילדים על מנת להקנות להם את הכלים שיסייעו להם להתגבר על הקשיים.

מהו אבחון דידקטי?

בכל שלב בחייהם, ילדים מצופים להפגין רמת מיומנות בלמידה שמתאימה לשכבת הגיל שלהם. כאשר מתעורר החשש כי לילד אין את היכולת לעמוד באותן דרישות, יש לבדוק ממה הדבר נובע וזאת על מנת לסייע לו להגשים את היעדים והמטרות ששאר הילדים מצליחים ליישם אותם בקלות.

אבחון דידקטי לילדים מאפשר למצוא את נקודות החוזק והחולשה של כל ילד ומסייע בבניית מסגרת מתאימה עבור אותו ילד לחיזוק הנקודות החלשות.

בזמן אבחון דידקטי לילדים נבדקים יכולת התפקוד של הילד בקריאה והבנת הנקרא, יכולות הכתיבה וההבעה, היכולות המתמטיות, היכולת של הילד לקלוט ולהשתמש בשפה זרה ומידת הריכוז והקשב אצל הילד בזמן הלימודים.

לקריאה נוספת:
התפתחות שפה ודיבור

למי זה מתאים ומהי המטרה?

אבחון דידקטי לילדים הוא רלוונטי לילדים מעל גיל שש, אשר עומדים לעלות לכיתה א' וההורים וצוות המקצועי שוקל האם להשאירו לעוד שנה בגן או להעביר אותו לבית הספר.

אבחון דידקטי לילדים מיועד עבור מספר מטרות:

מומלץ לקרוא: בעיות וליקויי שמיעה אצל ילדים

מי מבצע את האבחון ומה משמעות התוצאות?

אבחון דידקטי לילדים יכול להתבצע רק על ידי מאבחנת דידקטית מוסמכת שקיבלה את ההכשרה המתאימה לביצוע אבחונים דידקטיים במוסד לימודים מורשה ללימודי אבחון דידקטי.

אבחון דידקטי לילדים לרוב נמשך כחמש שעות המתפרשות על שתי פגישות הנערכות בין המאבחנת לבין הילד. בתום שתי הפגישות הללו, המאבחנת מוסרת דיווח מפורט בנוגע לתוצאות האבחון להורים ולרוב יכולה גם להציע פתרונות אפשריים שיכולים להתאים לילד על מנת למנוע מצב של תסכול וחוסר אונים של הילד וההורים.

המאבחנת הדידקטית נותנת המלצות שמטרתן לתת הקלות לילד בהתמודדות עם הקשיים העומדים בפניו כמו הקלות של תוספת זמן בעת בחינה, הקראת הבחינה בעל פה במידה וקיים קושי בהבנת הנקרא ועוד.

קיראו: אוטיזם אצל ילדים - סממנים, אבחון וטיפול

במידה והילד חווה קשיים רגשיים וחברתיים, קיימת האפשרות גם של אבחון נוסף – אבחון פסיכודידקטי שיידע לזהות את התסמינים של תפקוד רגשי לקוי או בעיה של קשב וריכוז וזאת על מנת להתייחס לכל הקשיים עימם הילד נאלץ להתמודד ולתת את הפתרונות המתאימים.

לקריאה נוספת: בריאות הנפש של ילדים